12.04.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Saltukova ve Başkanı!

Zonguldak Zonguldak olalı, böyle bir Belediye Başkanı görmedi!!!

Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova İlkokulu’nda öğretmenlik mesleğini yapan ve yerel seçimler için görevinden istifa eden 55 yaşındaki Zerrin Güneş, Saltukova Belediye Başkanı seçilerek, Zonguldak ilinde de ilk kadın belediye başkanı olarak kayıtlara geçti.
33 yılını eğitime adayan 55 yaşındaki Zerrin Güneş, aslen Çankırılı olduğunu ancak mesleği sebebiyle 23 yıldır Saltukova’da yaşadığını söyledi. Göreve devam ettiği süreçte Partisinin teşkilatından adaylık teklifi aldığını belirten Güneş, “Teklifi değerlendirip kabul ettik ve Allah yardım etti. Adaylık sürecinde de çok büyük desteklerle bugüne kadar geldik. Belediye başkanlığı için yaptığım çalışmalardan bir tanesi de ekip çalışmasıydı. Ekip çalışmasında kadınlarımız, erkekler ve gençler bir bütünlük içerisinde çalışıp, aldığımız destekle seçimi kazandık. Bu süreçte ev ayırmadan, kişi ayırmadan herkesi ziyaret ettik, hem kendimizi hem projelerimizi anlattık. Bu gezilerimiz de onları çok memnun etti. Gönüllerinde taht kurduk. Onların ilgi ve desteğiyle de bugünlere kadar geldik. Eşimden çok destek aldım. Manevi yönden bana çok destek çıktı. Kendisine, çocuklarıma ve tüm sevenlerime teşekkür ediyorum. 2014 yılının 31 Mart sabahı güneş bir ihtişamla doğdu.” dedi.
Karadeniz’in ilk ve tek Bayan Belediye Başkanı Zerrin Güneş,bir bakıyorsunuz ,sabahleyin Beldesinde bulunan işyerlerine “hayırlı işleriniz olsun” ziyaretlerinde bulunuyor, bir bakmışsınız camiide sabah namazı edasından sonra çorba içmekte.

20151118__9303857684

Yapmış olduğu aktiviteler çok çeşitli ve yoğun ama en enteresan olanı başkan’ımızın çalışmalarıyla da ilkleri gerçekleştiriyor olması.

timthumb411
Spor kıyafetlerini giyerek, şapkasını ve eldivenlerini takarak işçilerle birlikte çalışmalara bizzat katılan Güneş ,çalışmaları incelemekle kalmayıp bizzat içine dahil oluyor. Çalışanlarla birlikte kilitli parke taşı döşeyen, caddeleri yıkayan Güneş,fidan bile dikiyor,

12241285_710675365701060_1722057003159932680_n

Saltukova’nın eksiklerini gidermek için her yolu deniyor ve bu tutumuyla halkın beğenisini ve takdirini topluyor.

Başkan Zerrin Güneş,her zaman halkın içinde, her zaman halkın yanında.
Beldede yaşayan vatandaşlar ise belediye başkanının bu azmiyle, çalışkanlığıyla ve insan sevgisiyle gururlanıyor.
Saltukova’da eksik olan ve yapılmayanlar için yola çıktıklarını ifade eden Başkan Güneş, “Biz icraatlarımızı anlatınca insanların güven duygusu daha da arttı. Bizi ağır ve aynı zamanda güzel bir çalışma bekliyor. Biz bunları Allah’ın takdiri ile hep birlikte hayata geçireceğiz. İlk çalışmalarımızdan birisi de işsizlik üzerine olacak. Beldede boşta gezen insanları görünce çok üzülüyordum. Belediye başkanının işlerinin en önemlisi de bulunduğu kentte insanlara istihdam sağlamaktır. Yıllardır buraya bir fabrika dahi kurulmadı. 3 dönemdir devamlı fabrika olayları gündemde idi. Verilen vaatlerde bir fabrika kurulacağını söylemişlerdi. Bakıyoruz bu 5 yılda ne fabrika yapıldı ne de başka şeyler. İlk hedefimiz buraya yatırımcıyı çekmek olacak. Daha sonra imarından, kanalizasyon, su, yol, sosyal, kültürel faaliyetlere her şey teker teker ele alınacaktır. Bu arada, yapacaklarımızın arasında kapalı pazar yeri de ilk yapacağımız işler arasındadır.”

saltukova sayfa 1saltukova sayfa 23
SALTUKOVA Bucak Merkezi olup; Zonguldak, Çaycuma’ya bağlıdır. Bucak sınırları içinde Saltukova Belediyesi ve Karapınar Belediyesi ismiyle iki belde ve 24 köy vardır. 2012 yılı sonu itibarıyla Bucak toplam nüfusu 17.000 civarındadır.
Saltukova Beldesi; Zonguldak, Çaycuma’ya bağlı bir belediyedir. 1988’de kurulmuştur. Dört mahalleden oluşur: Bunlar; Düz mahallesi, Karaboğaz mahallesi, Kokaksu mahallesi, Sarıkum mahalesi’dir.
Saltukova, Batı Karadeniz bölümündeki birinci sıra ve ikinci sıra dağlar arasındaki düzlükte kurulmuştur. Demiryolunun çalışmaya başlamasından sonra, 1939 yılından itibaren gelişmeye başlayan Saltukova adı 500 yıl öncesine ait bir vakfiyede geçmektedir. “Arz-ı Saltuk” olarak adı geçen düzlüğün Saltukoğulları’na ait olduğu biliniyor. Bugünkü Saltukova merkezinin bulunduğu düzlüğe eskiden “Saltukeli” denildiği için Saltukova adını almıştır.
Osmanlılar döneminde Bolu sancağı, Kastamonu Vilayetine bağlı Burunköy ve Karaboğaz mahallelerinden oluşan Düz Gariyesi (gariye=yerleşim yeri bölgesi, mezra anlamında) içinde yer alan Saltukova, Cumhuriyetin ilk yıllarında Devrek ilçesi, Çaycuma Bucağına bağlı iki mahallelik bir köydü.

saltukova sayfa 3saltukova sayfa 4
Saltukova Kuzeyi Kara Deniz, Kuzey Doğusu ve Doğusu Bartın İl sınırı, Kuzeyi Çaycuma ilçesi Batısı ise Filyos Çayı ile çevrilidir. Belediye sınırı ile beldeye bağlı köy sınırları adeta içi içe geçmiş vaziyettedir. Yerleşim dağınık değildir. Orman alanları dışında tarım ve sanayiye elverişli arazinin azlığı iç içe yerleşim yerlerinin doğmasına sebep olmuştur. Bu sebeple yaklaşık 10 km. çap içindeki alanda 20.000 civarında nüfus yaşamaktadır.

saltukova sayfa 9saltukova sayfa 10
1927-1933 ANKARA – ZONGULDAK demiryolu hattı köy toprakları içinden geçtiğinden başta Bartın olmak üzere çevrenin ulaşım merkezi haline gelmiştir. Bugünkü istasyonun 300m. kuzeyinde ilk tren durağı yapılmıştır. Çevreden gelen yolcuların barınması için kahvehane tipi iki adet küçük han yapılmış; daha sonra durak olarak bugünkü istasyon yapılarak 300m güneye çekilmiştir. Bartın şosesi yapılarak burası ulaşım yeri merkezi olmuştur. Çevre köylerden gelip ticaretle uğraşanlar işyerlerini istasyon civarına kurmuşlardır. Saltukova yerleşim yeri olarak önem kazanmış ve gelişen ticarete bağlı olarak hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmiştir. 1939 – 1945 yıllarında İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus tehditine karşı savunma amaçlı bir askeri havaalanı yapılmış, buna müteakip atlı birliklerinde yer aldığı 1 tabur asker bu bölgeye yerleştirilmiştir.
Döneminde Rus tehditine karşı yapılan Zonguldak Havaalanı iyileştirme çalışmaları sonrası 2009 yılında uluslar arası hava trafiğine açılarak Saltukova “Hudut Kapısı” ilan edilmiş ve Almanya-Saltukova uçuşları deneme maksatlı olarak başlatılarak yaklaşık 6000 yolcu taşıması gerçekleştirilmiştir. 2012 yıl sonu itibarıyla yaklaşık 70.000 yolcu taşıması gerçekleşmiştir. Günün 24 saati acil durumlar ve organ nakli ve aynı zamanda İstanbul-Samsun arasında hava araçlarının tek yakıt ikmalinin yapabildiği alan olarak kullanıldığı için önemli bir ulaşım merkezidir.
Nüfusu 2000 üzerine çıkması sebebiyle 1988 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Aynı zamanda Bucak Merkezi olan Saltukova Belediye idaresi ile yönetilmektedir. 1988 yılında kurulan Belediye’de 1989 yılında yerel seçimler yapılmış ve sırasıyla;
1989-1991 yıllarında Basri ÇELEBİ;
1991-1999 yıllarında Adem KIZILBAĞ;
1999-2014 yıllarında Adil DÜZLÜ;
2014 yerel seçiminde Zerrin GÜNEŞ Belediye Başkanlığı görevine seçilmişlerdir.
saltukova sayfa 13saltukova sayfa 10
Bucak Merkezi olan Saltukova Beldesinde çeşitli konularda faaliyet gösteren 219 ruhsata tabi kayıtlı işyeri vardır. İmalat yapan işyeri olmamasına karşı 3 adet Doktor, 2 adet Diş Doktoru, 2 adet Eczane, 2 adet Veteriner,2 adet Akaryakıt istasyonu,1 adet Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, her türlü sıcak ve soğuk demir, kereste, alüminyum, plastik ürünlerinden üretilen ürünlere ait irili ufaklı 15 adet işyeri, oto tamircisi, bilgisayar tamir ve satışı, saat tamircisi, elektronik ve elektroteknikçi, bay ve bayan terzisi, bayan kuaför gibi özellik arz eden ve eşdeğer yerleşim yerlerinde bulunmayan işyerleri ve sanatkarlar ile serbest meslek erbabı bulunmaktadır. Ayrıca her hafta Pazartesi günü kurulan halk pazarı yaklaşık 10.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)-Saltukova Belediyesi işbirliği ile 120Konut ve Ticaret Merkezi 1.Etap, 256 Konut 2.Etap uygulaması yapılmıştır. 1. etap konutlar tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiş, 2.etap konutlar ise 2014 yılı Mart ayında teslim edilecek şekilde çalışmaları devam etmektedir.

saltukova sayfa 12saltukova sayfa 7saltukova sayfa 8
İlköğretim okullarındaki öğrenci yoğunluğu sebebiyle 16 derslikli yeni bir ilköğretim okulu 2010-2011 eğitim öğretim döneminde hizmete açılarak ilköğretim okulu sayısı 3’e çıkarılmıştır.Saltukova, bölünmüş karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı imkanlarına sahip olması ve Kara Deniz’e yapılacak en büyük liman projesinin sınırları içinde bulunması sebebiyle sanayi açısından ilgi çeken önemli bir yerleşim yeridir.

saltukova sayfa 21   saltukova sayfa 11

saltukova sayfa 14 saltukova sayfa 15

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.