04.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Kdz. Ereğlide Gurbetçi Gecesi Düzenlendi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi tarafından yurt dışından tatil için memleketlerine gelen gurbetçiler için gece düzenlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından Gülüç Beldesi’nde ki Büyük Anadolu Otel’de ‘Gurbetçiler Gecesi’ düzenlendi. Geceye Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır ve Faruk Çaturoğlu, İlçe Başkanı Fatih Çakır’ın yanı sıra, Belediye Meclis Üyeleri, Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ve Yönetim Kurulu, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri ve gurbetçiler katıldı.

“ALMANYA’DA EN ÇOK ZONGULDAKLI YAŞIYOR”

Geceye katılan gurbetçilerin masalarını tek tek dolaşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kendileri ile hem tanıştı hem de sohbet etti. Yemek ikramının ardından gecede ilk konuşmayı Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak yaptı. Almanya’da Zonguldaklı nüfusunun 518 bin civarında olduğunu dile getiren Karakulak, bu nüfusun hafife alınmaması gerektiğini söyledi. Karakulak konuşmasında şunları söyledi;

“Gurbetçiler eskiden arabalarıyla gelirdi bütün getireceklerini de ihtiyaçlarını da genelde yanlarında getirirlerdi gelirken. Ben çocukluğumda böyle hatırlıyorum çünkü çok küçük yaşta gittim. Ama bugün ülkemizde bunları yurtdışından getirmeye zaten ihtiyacımız olmadığı gibi zaten bunları yurtdışına üretip satıyoruz. Bunun için gurbetçilerin artık Türkiye’den başka beklentisi yok ama Türkiye’de ihtiyacımız olan tek şey bize sahip çıkılması. Gurbetçilerimize izin esnalarında burada yaşadığı bölgelerde doğduğu bölgelerde belediyelerin, beldelerin gerek vali olsun gerek kaymakamlık olsun Türk kurumların sahip çıkması. İnanın bazen biz okuyoruz ve şahit oluyoruz çifte standart olayına maruz kaldıklarını duyuyoruz ama ben bir kaç defa şahit oldum ama Ereğli’de bunu diyemem çünkü Ereğli’de şuana kadar böyle bir şey duymadım. Almanyalı Zonguldaklılar Derneği eski adımızdı. Avrupa Zonguldaklılar Derneği yeni adımız. Niye böyle? Bir tane Zonguldak var. Gururla söylüyorum bir tane Zonguldak var, bir tane Karadeniz Ereğli var, bir tane Devrek var. Başka var mı? Yok. Bir tane Çaycuma. Zonguldak dediğimiz de bir tane Zonguldak var. Türkiye dışında da Zonguldaklıları temsil eden bir tane dernek var oda Zonguldaklılar Derneği. Almanya Zonguldaklılar Derneği almayanın en güçlü Türkiye’yi temsil eden Türkiye toplum kuruluşudur.518 bin bölgeden insanımız var. 2011 Ruhr bölgesinde verilerine göre bizim bulunduğumuz bölgede sadece 248 bin Zonguldaklı vardı. Kuzey Ren Vestfalya bölgesinde de tahmin olarak 400 bin civarında insan yaşıyordu. Bu bir uçurum rakam ama bu bir gerçek. Bu rakamı hafife almayalım. Bunu vekillerimize de söylemek istiyorum. Yani Avrupa da yarım milyon üzerinde insanımız var.”

“ASİMİLE OLMADAN ENTEGRE OLMAYI BAŞARDIK”

Zonguldaklı gurbetçilerle düzenledikleri gecede bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise bu tür kaynaşma, birlik ve beraberliği artıran organizasyonların sıkça yapılmasını arzu ettiğini söyledi. Başkan Uysal gecede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Bizler birbirine gönül birliğiyle bağlanmış, aynı toprağın çocuklarıyız. Bundan dolayı birlik ve beraberlik için çalışmamız lazım. Bir ozanımızın dediği gibi ‘kalpten kalbe bir yol vardır görülmez, gönülden gönülle bir yol gider gizli gizli’. Bu yüzden kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizin arttırmamız lazım. Bizler gençliğimizi de, çocukluğumuz da gurbet hikayelerini çok dinledik. Bizler bir yandan dört gözle sevdiğimiz insanları beklerken bir yandan gelecek hediyeleri bir yandan da anlatacakları gurbet hikayelerini merakla beklerdik. Artık uçaklarda, otoban oto yolardan giderek 5 yıldızlı hastanelerimizde oluştu artık anlatacak hikayelerimiz daha da azaldı. Bizler bunları hep birlikte başardık, bizler bugün bu gurbet hikayelerinden ziyade sizleri başı giderek artan başarı öyküleri öykülerinizi paylaşır hale geldik. Bizler bugün Avrupa’nın güçlü bir ekonomisi haline geldik. Dünyada 16. Büyük ekonomi haline geldik. Bunları birlikte başardık. Sizler, sizin çocuklarınız oralarda eğitim aldılar, ülkemize katkılar sağladılar. Bu ülkemizin geldiği noktaya katkı verdiler. Bundan dolayı sizi, çocuklarınızı ve torunlarınızı tebrik ediyorum. Sizler gittiğiniz ülkelerde yaşadığınız ülkelerde o ülkeye entegre oldunuz ülkenin dilini, kültürünü öğrendiniz. Biz asimile olmadan entegre olmayı sizinle başardık.”

“TÜRKİYE’NİN BU GÜNLERE GELMESİNDE GURBETÇİLERİN PAYI BÜYÜKTÜR”

Gecede son konuşmayı yapan AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ise Türkiye’nin inançlarını, adetlerini, örflerini değiştirmeden yaşayan gurbetçiler ile daha da güçlendiğini ve bu günlere geldiğini dile getirdi. Çaturoğlu gerek Almanya ve gerekse diğer ülkelerde yaşayan gurbetçilere Türkiye’nin artık daha fazla sahip çıktığını söyledi.

Gecenin konser ve eğlence bölümü son günlerde ülke genelinde artan terör olayları nedeniyle iptal edildi. – ZONGULDAK

06 Ağustos 2015 Perşembe 16:21
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.