25.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Vatandaşlar huzur içinde oylarını kullanıyor

ESSEN BAŞKONSOLOS YARDIMCISI AHMET DAVAZ: VATANDAŞLARIMIZ HUZUR İÇİNDE OY KULLANMAKTA”

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Almanya’da oy kullanma işlemi sürüyor. Essen, Başkonsolos yardımcısı Ahmet Davaz, vatandaşların huzur içinde oy kullandığını belirtti.

Essen Başkonsolosluğu’nun Dortmund Westhofstr. 22 numaralı adreste bulunan Türk Eğitim Merkezi’nde 10.00 – 19.00 saatleri arasında oy kullanma işlemine, vatandaşların ilgisi giderek artıyor.

Seçimlerin 4. gününde, kurulan 7 sandıktan toplam 2700 oy çıktığını belirten Baş Konsolos Yardımcısı Ahmet Davaz, oy kullanma hakkına sahip vatandaşların seçime katılım oranının geçtiğimiz seçimlere göre katılımın düşük olduğuna belirtti.

Essen Başkonsolosluğu’na bağlı 116 bin seçmenin kayıtlı bulunduğuna değinen Davaz, seçime yönelik açıklamalarda bulundu. Davaz, sözlerine, geçtiğimiz günlerde Ankara’da meydana gelen kanlı saldırıda hayatını kaybedenler ile başladı. “hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum” diyerek şöyle devam etti.

İlk güne oranla seçime katılım az. YSK üzerinden kaydını yaptırmış, her Türk vatandaşı sandık başına giderek oy kullanma hakkına sahip. Vatandaşlarımnızın dikkat etmesie gereken, hangi Baş Konsolosluk’ta kayıtlarının bulunduğunu bilmesi. TC Kimlik numarası veya Türk ehliyeti bulunan vatandaşlarımız sandık başına giderek vatandaşlık görevini yerine getirmiş olur.”

secim014sandik

Davaz, vatandaşların seçime olan ilgisi konusunda; “ geçtiğimiz seçimlere oranla katılımı düşük olarak gözlemliyoruz. Gün geçtikçe artış ilginin artacağını bekliyoruz. Seçimin ilk günü 600 seçmen oy kullandı. Bu sayı ikinci gün 800 dolayında seyretti.

GENÇ SEÇMENE ÇAĞRI

Başkonsolos yardımcısı Davaz oy kullanma hakkına sahip Türk gençlere seslenerek, “ gözlemlerimde daha çok birinci ve ikinci nesil vatandaşlarımız sandık başına gelerek oy kullanmakta. Ben buradan sizin aracılığınız ile onlara çağrı yapmak isterim, seçmen kütüğüne kayıtlı, oy kullanma hakkına sahip gençlerimiz gelsinler oylarını kullanarak, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olsunlar” dedi.

ZARF SAYIMI

Davaz günlük kullanılan oyların başkonsolosluk binasında çok kilitli bir odada saklandığına değinerek; “ seçim mesaisi bittikten sonra sandık başında olan siyasi parti temsilcilerin bir arada bulundukları sandıklar açılıp zarf sayım işleminin tamamlanmasının ardından sandık başkanları tarafından ağzı mühürleniyor. Her sandık başında yetkili görevlilerimiz bulunmakta. Biz, bu çuvalları ayrı bir çuval içine koyarak, başkonsolosluk binamızda çok kilitli bir odada güvenlik altına alınıyoruz. Seçim sonrası siyasi parti temsilcileri tüm süreçte biriken çuvalları YSK’ya ulaştırmak için hep birlikte Türkiye’ye uçakla gönderecekler.“

Dortmund Branbauer semtinde oturan Zonguldaklı seçmen gurubundan oluşan bayanlar gurubu

Dortmund Branbauer semtinde oturan Zonguldaklı seçmen gurubundan oluşan bayanlar gurubu

Ankara’daki saldırı sonrası “ milli yas” ilan edilmesiyle Başkonsolosluklarda bayrakların yarıya indirildiğini kaydededen yardımcı konsolos Davaz, seçimler ile ilgili gereken güvenliğin alındığını belirterek, “ Alman makamları dış güvenliğimizi sağlamakta, seçim binası iç güvenliği sıkı bir şekilde aldık, vatandaşımız huzur içinde oy kullanmakta.

Özel Haber (Cevdet Albay)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.