14.04.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Sonbahar Karaelmas Diyarını Sarıya Boyadı

“Karaelmas” diyarı Zonguldak’ta Türkiye’nin 105. Tabiat Anıtı olarak tescillenen Gümeli ormanları ve yaylalarında sonbaharda renk cümbüşü yaşanıyor.

 

 

Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesi merkezinden araçlarla ya da sık ormanların arasından akan derelerin şırıltısını dinleyerek uzun bir yürüyüş sonrası varabilecek yaylalar, çeşitli sporlara elverişli yamaçları, zengin bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra her mevsim büründüğü farklı güzelliklerle ziyaretçileri büyülüyor.

İğne ve yayvan yapraklı ağaçlar ile çok çeşitli orman altı bitki örtüsünün yanı sıra içindeki irili ufaklı göllerle keşfedilmeyi bekleyen Gümeli, yeşil ve sarının tonlarının birbirine karıştığı sonbaharda görsel bir şölen sunuyor.

Türkiye’nin en yaşlı ağaçları arasında gösterilen, bin 600 ve bin yaşındaki porsuk ağacıyla da ilgi çeken 255 hektarlık Gümeli ormanları, yayla evlerinin yanında kamp çadırlarıyla da ziyaretçilerini sonbaharda da ağırlamayı sürdürüyor.sonbahar-z0n

– “Fotoğraf seferleri eşsiz manzaralar sunuyor”

Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1637 metrelik tepedeki yaylalarda her mevsim farklı renklerin coşkusunun yaşandığını söyledi.

Beldelerinde Bacaklı, Dikmem, Kızgulak, Bölüklü, Karatepe ve Tavak yaylalarının özellikle fotoğraf tutkunlarına hitap ettiğini anlatan Saydam, “Gümeli fotoğraf seferleri eşsiz manzaralar sunuyor. Foto safari, doğa yürüyüşü gibi etkinliklerle turizmden daha fazla yararlanmayı amaçlıyoruz. Yaylaların çevresindeki ormanlık alanda 4 yeni göl keşfettik. Bu gizli kalmış güzellikleri tanıtmaya çabalıyoruz. Gelin ‘özgürlüğün tadını çıkarın” diyoruz” ifadesini kullandı.

Saydam, turizme yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenlerin yer aldığı gezi programlarına ağırlık vermeye gayret gösterdiklerini dile getirdi.

 

Kaynak : AA

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.