04.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

O GÜN KURULAN CUMHURİYETİMİZ

29 Ekim 1923

1914 yılında başlayan, 4 Yıl süren Dünya Savaşı’na dünyanın belli başlı devletleri katılarak çok büyük zorlukluklar ve yokluğun içinde savaşa sürüklenern Ormanlı ordusu 3 kıtada mücadele verip boğuşarak yaşam savaşı vermiş olsada müttefiklerimiz savaşı kabettiği için Dünya Savaş kuralları gereği Ülkemiz yenik sayılarak 30 Ekim 1918 de Mütareke imzalanarak İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından ilk önce başkent İstanbul ve tüm ülkemiz (Anadolunun ortasında küçük bir Kısım hariç) paylaşılmıştı.

Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde 19 Mayıs 1919′da Samsun’dan başlatılan, Sivas, Erzurum, Amasya kongreleri ve kararlarıyla yoksulluk içinde yukaridaki devletlere karşı verilen 4 Yıl kurtuluş mücadelesiyle ülkenin ve ulusumuzun talihi değişmiştir.

Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplanarak artık Türk ulusu Ankara’dan idare edilmeye başlanmıştı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa’yı başkan ve Başkumandan seçerek Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı dağılan ordudan tekrar düzenli bir ordu oluşturulup yurdumuz düşmanlardan kurtarılmıştır.

13 Ekim 1923′te Ankara Başkent olmuştu.

“YARIN CUMHURİYET’İ İLAN EDECEĞİZ”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir.

28 Ekim 1923′ te Atatürk :”Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz”müjdesini vermişti.

1923 ‘te T.C.B.M.M.’nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmişti.
96 yıldır Cumhurriyet bayramı coşkuyla Türkiye ve T.C. temsilciliklerinde,Türk kökenli Sivil Toplum Kuruluşları tarafında çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır.


Avrupa Zonguldaklılar Derneği her Yıl olduğu gibi bu kutlamalara Yönetim kurulu başkanı Mehmet Karakulak ,Başkan Vekili Yusuf Karail ve Başkan Yardımcısı Mehmet Kuzucu ile T.C.Münster Başkonsolosluğu 29 Ekim’deki Kutlama ve Anma etkinlikliğine camiamız adına katılmıştır.

ULUSUMUZUN ASLA DEĞİŞMEZ BİRLİĞİMİZİN SİMGESİ OLAN CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA, KUTLU OLSUN !

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.