11.04.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Merkel – Erdoğan görüşmesi…

Alman Başbakan Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul’da bir araya gelecek. Liderlerin İstanbul’da yapacağı görüşmenin  ana maddesi belli oldu.

Alman Başbakan Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da biraraya gelecek

Görüşmede Türk vatandaşlarına AB içinde vize muafiyeti getirilmesi konusu, AB ülkelerine gelmek isteyen Türk vatandaşları için önem taşımakta. Vize konusu yapılacak görüşme sonrası netlik kazanacak.

Mültecilere kapıların açık tutulması poltikasından vazgeçmemesi nedeniyle iç kamuoyunda büyük tepkilerle karşılaşan ve partisinden de alışılmamış sertlikte muhalif sesler yükselen Merkel, krizin üstesinden gelebilmek amacıyla Ankara’yla ilişkileri sıkılaştırmayı ve Türkiye’yi ‘güvenli ülke’ ilan ederek, sığınmacı akınının kontrol altına alınmasını ve sığınmacıların Türkiye’de kalmasını hedefliyor.

AB tarafından ‘güvenli ülke’ olarak tanımlanan ülkelerden gelenlerin, AB ülkelerine iltica başvurularının kabulü ‘güvenli ülkeden’ oldukları için hemen hemen imkansız hale geliyor. Başka bir deyişle bu durumda Türkiye üzerinden sığınmacıların AB’ye ulaşarak iltica etmesi mümkün olmayacak.

Ziyaret öncesi bir gazeteye demeç veren Merkel, Türkiye’nin AB adayı ülkeler arasında ‘güvenli ülkeler’ listesinde yer almayan tek ülke olduğunu hatırlatarak, ‘Türkiye’nin bu statüyü kazanmasına karşı durmayı ilkesel olarak yanlış buluyorum’ dedi. Türkiye’nin ise mülteci kamplarındaki koşulların ve sınır güvenliğinin iyileştirilmesi için anlaşma karşılığında 3 milyar Euro tutarında olduğu öne sürülen mali yardım ve Türk vatandaşları için Schengen Bölgesi’nde vize kolaylıkları talep ettiği haber veriliyor.

Yeşiller Federal Milletvekili Özcan Mutlu gibi muhalefet partilerinin temsilcileri Merkel’in planlarını eleştirirken, özellikle Türkiye’deki gergin iç siyasi atmosfere dikkat çekerek, ziyaretin zamanlamasının yanlış olduğunu savunuyor.

Ocak-Eylül ayları arasında 600 bin sığınmacının giriş yaptığı Almanya’da bu sayının yıl sonuna kadar 1,5 milyona kadar ulaşması söz konusu. Diplomatik çevreler, Merkel’in Türkiye’nin mülteci krizinin çözümü karşılığında Almanya’dan ve Avrupa Birliği’nden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesini teklif edeceğinin sinyallerini de verdi.

Aralık 2013’de Türkiye ile AB arasında Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ile Geri Kabul Anlaşmasının imzalanmasıyla Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa yolunda önemli bir adım atılmasına rağmen siyasi sebeplerden dolayı anlaşma hayata geçirilmemişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu da vize kolaylıkları devreye girmeden mültecilerle ilgili planların devreye girmeyeceğini söylemişti.

Yeşiller Federal Milletveliki Özcan Mutlu, vize konusunun mültecilerle ilişkilendirilmesinin hata olduğunu öne sürüyor.

Sığınmacı politikaları nedeniyle Merkel’e destek Alman kamuoyunda azalıyor. Anketler Merkel’in Birlik partilerinin oy oranının düştüğüne işaret ediyor. Ağustos ayında Hristiyan Birlik partilerinin oyları yüzde 43’teyken, son kamuoyu araştırmalarına yüzde 38’e indi. Buna karşılık mülteci ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif AfD adlı partinin oy oranı yüzde 8’e ulaştı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.