08.04.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Arefe Günü Kabir Ziyareti

Kabir ziyareti yaparak bizden önce gidenleri duâmızla hatırlamak sünnettir.
Hz. Muhammet (s.a.v.) ilk önceleri kabir ziyaretlerini yasak etmiştir. Bunun sebebi ise ölünün arkasından yüksek sesle ağıt, feryat , gibi uygun olmayan davranışlar yatmakta idi. Sonraları bu yasak yine kendisi tarafından kaldırılmıştır. Kendisi de kabir ziyaretlerine giderdi. Bu ziyaretler günümüze sünnet olarak intikal etmiştir.


Kabir ziyaretinin belli başlı  bir  zamanı yoktur. Kabirler her zaman ziyaret edilebilir ve oradaki ölmüş ehl-i imana dualar gönderilebilir. Ancak Cuma ve Arefe günleri daha faziletli olduğuna dair rivayetler vardır.


Bizde bugün Avrupa Zonguldaklılar Derneği olarak  Ramazan Bayramı’nın Arefesinde ,Recklinghausen Camiiler Birliği‘nin organize ettiği Arefe günü kabir ziyareti proğramına katıldık.
Yasin-i Şerif ve Kuran-ı Kerim tilavetlerinin ardından , Fatihalar okuyup ölmüşlerimizin ruhlarına hediye ettik.Ölenler kimin gönderdiğini bilmeselerde kendilerine gönderilen manevi hediyelerden haberdar olur. Yaşayan bir müslüman bir fatiha okusa ve bütün vefat etmiş müslümanlara bunun sevabını bağışlasa bu fatihanın sevabı bütün vefat eden müslümanların ruhuna aynı şekilde ulaşır.
Kabir ziyaretleri insana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahireti için ibret almayı sağlar,insanı zühd ve takvaya yöneltir. Aşırı dünya hırsını ve haram işlemeyi engeller. Kişiyi iyilik yapmaya yöneltir, en kısa zamanda inşallah tekrar edeceğiz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.