25.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Zonguldak’a tanıtım sitemi

Zonguldak’a tanıtım sitemi

cemil

Bu yazının öncelikle Zonguldak milletvekillerine, Devrek Belediye Başkanına, Zonguldak Turizm İl Müdürüne, baston süslemesini gençlere öğreten Mobilya süsleme sanatları dalı bulunan Devrek Anadolu Teknik Lisesi müdürüne, faaliyetleri durmuşken yeniden canlandırılması sırasında Genel Sekreterlik görevi yaptığım Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ne ve baston ustalarına bir sitem olduğunu belirtirim.

Almanya’nın Frankfurt kentinde bugün (25 Kasım 2015) açılan Noel Pazarı’nı (Weinahtsmarkt) gezerken bu yazıyı kaleme almayı düşündüm. Yurtdışına çıkıp Noel pazarlarını gezenler kültürün nasıl tanıtılmaya çalışıldığına tanık olmuşlardır. Kent meydanına kurulan ve ışıklarla donatılan ahşap ev ve kulübelerde el sanatları ve Noel süslemeleri satılır. Dolaşırken işte bu evlerden birine girdim. Almanya’nın Kara Ormanlar (Schwarzwald) bölgesinde bal üreticisi bir şirket, tam manasıyla balı sıkmış suyunu çıkarmış. Ahşap evde bal mumundan heykeller, ballı sabunlar, kozmetik ürünleri, bal çeşitleri vs vs. Kısacası bir insanın baldan bu da mı oluyormuş diyeceği her şey mevcuttu. İşte o an aklıma memleketim geldi, Devrek geldi, baston geldi. Bir arıcı iki katlı ahşap evi Noel pazarına dikiyor. Hem yöresini hem kültürünü hem de ürünlerini tanıtıyor.

Bakın biz tarihi 1800’lü yıllardan eski olduğu söylenen bastonumuzu tanıtmak için ne yapıyoruz; “Bir çok iş yaptıktan sonra çevresinin de teşvikiyle özellikle büyük bir merak ve sevgi ile bastonculuğa yönelen Münteka Çelebi Ustanın yeni motifler üreterek yaptığı bastonlar; Türkiye de başta Kenan Evren, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Erdal İnönü olmak üzere siyaset ve sanat camiasına, ABD başkanları George Bush ve Ronald Reagan a, İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher a, Rusya eski Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov a, Pakistan ın merhum Devlet Başkanı Ziya Ül Hak a, Pakistan ın eski Başbakanı Butto ya, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC eski Başbakanı Derviş Eroğlu na hediyelik olarak verilir ve böylece Devrek bastonu dünyada da tanınmaya başlanır.” (Bu cümle Devrek Belediyesi’nin sayfasından kopyalanmıştır.)

Yani baston hediye ederek bastonu uluslararası camiada tanıtıyoruz. Gerçekten öyle mi acaba. Benim size işte tam bu noktada önerim var. Noel pazarlarına kurulan o evler TIR’larla getiriliyor. El birliği ile bir TIR’ın kasası bastonun tarihini anlatan resimlerle donatılabilir. Kadın baston ustaları o serginin bir kenarında bastonun yapılışını gösterirken bir bölümünde de baston satışı yapılabilir, ziyaretçiler kasanın diğer tarafından inerken baston ve baston işçiliği ile Zonguldak’ı kültürüyle tanıtan broşürler verilebilir. Bu önerinin ilki.

İkincisi ise o TIR kasasında baston şeklinde dizayn edilmiş iki katlı ahşap ev taşınabilir. Bu Safranbolu evi de olabilir. Noel pazarlarına veya kentlerin festivalleri sırasında kurulup üstte anlattığım sistem bu evde kurulabilir. Baston süslemeciliği öğrenen gençler o evde gelen ziyaretçilere İngilizce olarak yaptıklarını anlatır. (Bunun gençler için önemini detaylandırmayacağım. Lise müdürümüz bilir) Folklor ekibi arada gösteriye çıkıp o eve olan ilgiyi artırır. Bu fikri çok daha fazla geliştirmek mümkün. Meslek gereği uzun yazı yazan muhabir arkadaşlarıma kızarken yazımı daha fazla uzatmamanın doğru olduğunu düşünüyorum.
Mesajı alan olsun ümidiyle memlekete selam…

Cemil Albay kimdir?

03.06.1976 Almanya Herten doğumlu, Doğu Akdeniz (KKTC) iletişim fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu, Avrupa Sabah Gazetesi Haber Müdürü.

http://www.cemilalbay.com/

www.sabah.de

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dilek Çelebi dedi ki:

    Merhaba Cemil bey…umarım bu BASTON sanatimiza ile ilgili dileğiniz gerçekleşir .MUNTEKA ÇELEBİ USTA ya yazınizda yer verdılginiz için ÇELEBİ BASTONCULUK adına teşekkürler ediyoruz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.