23.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Çaturoğlu TAM’ı ziyaret etti.

AK Parti Zonguldak  Milletvekili Faruk Çaturoğlu; “Ruhr Havzası ile ortak kadere sahibiz. Göç veriyoruz, istihdam sıkıntımız var”

 Cevdet ALBAY- ESSEN

Devrek ve Alaplı Ticaret ve Sanayi Odaları başkan ve üyeleri ile Almanya’nın Hannover 2016 Uluslararası Sanayi ve Endüstri  Fuarı’nı ziyaret eden  AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu , merkezi Almanya’nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi’nde (TAM) düzenlenen toplantıya katıldı.

005

Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkıları ile gerçekleşen Zonguldak ve çevresinde ‘ Bacasız Sanayii Projesi” nin alt yapı çalışması çerçevesinde  işbirliği taslağının oluşturulması ve hayata geçirilmesi konusu ele alındı.Ticaret Odaları başkanlarının katıldığı toplantıda,  TAM,  Türkiye masası müdürü Gülay Kızılocak, TAM’ın çalışmaları hakkında bilgiler sunarak, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti’nin yıllar öncesi Bacasız Sanayi Projesi konusunu başlatarak, milyonlarca Avro yatırım yaptığını söyledi.

Çaturoğlu TAM’da yaptığı  konuşmasında; “Bizim arzumuz Zonguldak’daki ekonomiyi güçlendrmek. Ruhr Havzası zamanında nasıl bir sıkıntı yaşadıysa, o sıkıntıyı şimdi Zonguldak yaşamakta. Maden Bölgesi olduğumuz için Ruhr Havzası ile ortak kadere sahibiz. Göç veriyoruz, istihdam sıkıntımız var. Bizi arayan insanlarımızın sıkıntısı işsizlik. İnsanlarımıızın yaşam alanında sıkıntıları olduğundan  Zonguldakta yaşamaktan mutlu değiller. Bu nedenle birşeylerin yapılması gerekiyor. Biz sorunlarımızı biliyoruz ama nasıl aşılacağı noktasında bizim desteğe ihtiyacımız var. O noktalarda birlikta çalışmalar yapmamız lazım. Bizim yaptığımız araştırmalara göre Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde  sanayideki  yapısal dönüşüm projesi  yanı sıra kentsel dönüşüm uygulanmış. Bize bu projelerin her ikisi de gerekli. Amerika’yı yediden keşvetmenin anlamı yok, bu işler burada yapılmış ve başarılı olunmuş. Zonguldak’ın kurtuluşu da böyle bir projeye bağlı. Bu konuda  Ekonomi, Kalkınma ve Ticaret Bakanlıklarımız ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunduk, durumu detayları ile masaya yatırarak anlattık. Onlar da bizden dönüşüm projesini kendilerine sunmamızı talep ettiler. Aksi taktirde Zonguldak resmen ölü kent haline gelmekte.” dedi.

003

Çaturoğlu, Filyos Liman projesi konusunda ise yakın zamanda projenin başlatılması konusunda, ” kazmayı vuracağız. liman tamamlandıktan sonra arka planda büyük yatırımcılara da ihiyacımız bulunmakta. Zonguldak’daki olumsuz havanın dağılması lazım. Geniş kapsanlı  projeye  ihtiyacmız var”diye ifade etti. Kapsamlı projenin Zonguldak Valiliği tarafından da desteklendişi ifade edildi.

Kızılocak ise Çoturoğlu‘na, ” Zonguldak’ın dönüşüm sürecinde yapmak istediği alt yapısının neler olabileceğini lojistik destek ve diğer alanlarda bizim de içinde olduğumuz muatap bulalım. Bu maden ocaklarında ve başka alanlarda olabilir. Almanya özellikle maden ocaklarında meydana gelen iş  kazalarının en aza ingirgeme konusunda akedemileri var. Üniversite ile başka bir alanda işbirliği yapılabilir. Dünyanın en büyük üç limanını barındıran, Çin’e kadar lojistik sağlayan Duisburg limanı var. Bu konularda da işbirliği yapılabilir” önerisinde bulundu. Toplantı sonrası Kızılocak’a Devrek bastonu ile kapalı kutu içinde  Ereğli çileği hediye verildi.002

TAM’ın da içinde bulunduğu, Avrupa Zonguldaklılar Derneği’nin öncülüğünde hayata geçirilmek üzere çalışmaları başlayacak projenin , Türkiye yakasından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı  (BAKKA) Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odaları’nın bir araya geldiği  işbirliği resmiyete dönüştürülerek  çalışma komitesi oluşturacak. Toplantıda,  önümüzdeki kısa dönemde  Almanya’ya Göç’ün 55. yılı atfedilerek etkinliğin düzenlenmesi teklifi önerisi yapıldı. Avrupa  Zonguldaklılar Derneği konu ile ilgili TAM ile bir  taslak hazırlayacak. İşbirliği protokolü daha sonra iki tarafın bir araya geldiğinde imzalanacak.

03

ESSEN TİCARET VE SANAYİİ ODASI’NDA TOPLANTI

Öte yandan aynı gün öğleden önce Devrek Ticaret Odası Başkanı Ertan Cıvak, Genel Sekreter Cihan Yaban ile Beton Parke imalatcısı Ahmet Çakır Essen kendi Ticaret ve Sanayii Odası’nı ziyeret etti. Alman Ticaret Odası başkan yardımcısı Marc Meckle heyeti kabul ederek, Ticaret Odası’nın kurumsal çalışmaları konusunda eyalet genelinde nasıl bir konumda bulunduğunu hakkında bilgiler verdi. Meckle, heyete, Demir.Çelik Sanayii’nden Bacasız Sanayii’ye geçiş, bölgenin ekonomik ve sanayi alanlarında nereden nerelere gelindiği konuları üzerinde rakamsal bilgiler sundu.

Burada bir konuşma yapan Devrek TSO başkanı Civak, Zonguldak ile Ruhr Bölgesinin ortak yanının bulunduğuna değinerek,  Türkiye”den Almanya’ya başlayan İşçi Göç’ünde en çok ülkeye gelenlerin Devrekli olduğuna işaret ederek, “ bizim dostluğumuz 60’lı yıllara dayanmakta. Dedelerimizin bıraktığı dostluğu devamını sürdürmek istiyoruz. Alman teknolojisi dünya genelinde isim yapmış marka olmasından dolayı teknolojiden  yararlanmak istiyor, gerekli konularda işbirliği yapma imkanları arıyoruz. Essen kenti yıllar içinde kendisini aşmış, Maden Taşkömürü’nden kurtulmuş, biz de kurtulmak için  eylem planı içindeyiz. Hedefimiz; bölgemizde bacasız sanayii’yi geliştirmek ve bu konularda projelere ihtiyac duymaktayız. ” sözlerinin ardından Mackle’yi Türkiye’ye davet etti. Toplantıda söz alan işadamı Ahmet Çakır, Beton ve Parke imalatı yapan bir firmayı ziyaret etmek istediklerini, üretim çeşitlerini görmeyi arzuladıklarını söyledi.

04

 

Bu toplantıda Dernek başkanı Mehmet Karakulak ile Essen kentinde yabancılar uyum meclisi başkan yardımcısı Muhammed Balaban konuşmayı çeviri yaptılar .Cıvak, toplantı sonrası Mackle’ye Gümüş kaplamalı, üzerinde  Devrek TSO amblemi taşıyan ünlü Devrek Bastonu hediye etti. (Solda)

Not: Fotoğrafları büyütmek için üzerine çift tıklayınız. Haberin kullanılması durumunda web sitemizi lütfen kaynak olarak belirtiniz.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.