07.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Madenciyi Hava Teneffüs İstasyonları Kurtaracak

Zonguldak’ta faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK); göçük, patlama, yangın, su baskını, gaz zehirlenmesi gibi iş kazalarında işçilerin güvenli bir şekilde yer üstüne tahliye edilmesi için kaçış güzergahlarına basınçlı hava teneffüs istasyonları kuracak.

 

Zonguldak’ta faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK); göçük, patlama, yangın, su baskını, gaz zehirlenmesi gibi iş kazalarında işçilerin güvenli bir şekilde yer üstüne tahliye edilmesi için kaçış güzergahlarına basınçlı hava teneffüs istasyonları kuracak. Hava teneffüs istasyonunda işçiler, bir tehlike anında temiz hava alarak hayatta kalabilecek.

Soma ve Ermenek’te meydana gelen maden kazalarının ardından 10 Mart 2015’te Resmi Gazete’te yayınlanan, ‘Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik’ ile getirilen acil durum tedbirleri, toplam 8 bin 825 işçinin çalıştığı TTK’da bir bir uygulamaya konuluyor. Kurum, önce yönetmelikte yer alan ‘oksijenli ferdi kurtarıcı değişim ve dolum istasyonları’nın ihalesini yaptı. Kurumun 5 müessesesindeki ocaklarda işçilerin faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında planlanan toplam 4 bin istasyonun kurulumu 2016’da tamamlanacak. İşçiler, göçük, patlama, yangın, su baskını, gaz zehirlenmesi gibi durumlarda önce üzerlerindeki 30 dakika süreli oksijenli ferdi kurtarıcı maskelerini kullanacak. Maskelerin süresi bittiğinde ise bu odalarda maske değişimi ve dolumu yapılacak.

1165 HAVA TENEFFÜS İSTASYONU

Kurum, yönetmelikte yer alan basınçlı hava teneffüs istasyonlarını kurmak için de çalışma başlattı. İhalesi 24 Ağustos’ta yapılan basınçlı hava teneffüs istasyonlarının kurulumuna Ocak ayında başlanacak. Yine kurumun tüm ocaklarında planlanan toplam bin 165 istasyon, ana galerilerde 30, ara galerilerde 20, ‘başyukarı’ denilen yukarıya eğimli galerilerde 10 metrede bir konulacak. Dolap şeklinde olacak istasyonlardan birinde 6 işçi aynı anda bir tehlike anında solunum maskelerini kullanarak hayatta kalabilecek. Kurumun 5 müessesesi Armutçuk’ta 200, Kozlu’da 70, Üzülmez’de 20, Karadon’da 600, Amasra’da 275 basınçlı hava teneffüs istasyonu kurulacak.

TTK Makine ve İkmal Dairesi Başkanı Muharrem Kiraz, yer altında iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden bir kaza meydana geldiğinde işçilerin sağlıklı bir şekilde yer üstüne intikalini sağlamak için acil durum planında belirtilen kaçış güzergahlarında gerekli tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını söyledi. Kiraz, söz konusu yönetmeliğin getirdiği güvenlik tedbirlerini TTK ocaklarında 2016 sonuna kadar almayı hedeflediklerini kaydetti. Ferdi kurtarıcı değişim ve dolum istasyonları ile basınçlı hava teneffüs istasyonlarının, olası bir kazada işçilerin can simidi olacağını ifade eden Kiraz, şöyle dedi:

“İşçiler, eğer çıkış güzergahlarında solunabilir hava özelliği yoksa, insan sağlığna zararlı bir hava varsa yanlarında taşıdıkları 30 dakika kullanım süresi olan maskeleri takacaklar. Çıkış süreleri maskelerinin ömründen daha uzun sürdüğü zaman kaçış güzergahlarındaki istasyonlarda maskelerini yenileriyle değiştirebilecek. Ama o ortamda eğer çıkışlarına engel bir durum varsa bu sefer basınçlı hava teneffüs istasyonları devreye girecek. İşçiler bu istasyonlarda kendilerini kurtarmaya gelen ekipleri bekleyecek şekilde hava ihtiyaçlarını karşılayacak.”

 

kaynak:haberler.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.