22.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Zonguldaklı Gurbetçilerin Anıları Kitap Olacak

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Almanya’da yaşayan Zonguldaklı gurbetçilerin hayat hikayelerini bir kitaplaştırmak için girişim başlattı. Üniversitenin Bilimsel Araştırma Projelei  kapsamında başlatılan çalışmada, 60’lı yıllar ve sonrası Zonguldak’tan  Almanya’ya giden gurbetçilerin göç hikayeleri araştırılıyor.

IMG_6457

Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Y. Doç. Dr Hasan Özer ve aynı bölümde görevli Öğretim Üyesi  Y. Doç. Dr. Osman Arıcan, ilk nesil Zonguldaklı gurbetçilerin hayat hikayelerini araştırmak üzere 10 günlüğüne Almanya’ya geldiler.

Merkezi Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde bulunan Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticilerinin katkıları ile Gelsenkirchen ve çevresinde yaşayan 50 dolayında gurbetçi ile görüşen uzman iki öğretim üyesi, 10 gün süren araştırma kapsamında istedikleri sonuçları elde ettiklerini ifade ettiler.

IMG_6456

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi iki Öğretim Üyesi, Dernek Başkanı Mehmet Karakulak’a Proje katkılarından dolayı bir plaket sundu.

Özellikle çevredeki Cami derneklerinde yaşlı gurbetçiler ile konuşarak ses kayıtlarının çözüldükten sonra taslak haline getirilmesinin ardından, Belçika, Hollanda ve Güney Almanya’nın  Saarbrücken kentinde yaşayan Zonguldaklı gurbetçilerle devam etmek için önümüzdeki ilkbahar aylarında tekrar Almanya’ya geleceklerini belirttiler.

Araştırmanın son akşamı Zonguldaklılar Derneği yöneticileri ve üyeleri ile lokal binasında bir araya gelen Özer ve Arıcan, 10 günlük araştırmaları hakkında değerlendirmede bulundular.

Özer değerlendirme hakkında şunları söyledi:

“50 dolayında kişi ile yüz yüze yaptığımız röportajı kayıt altına aldık. Biz bu kadar sayıda kişi ile görüşebileceğimizi beklemiyorduk. Dernek üyeleri bizler için seferber oldu. Hazırlayacağımız kitap içeriğinin  çok çeşitli hayat hikayeleri ile dolması için tekrar Almanya’ya gelerek farklı şehir ve ülkelerde yaşayan Zonguldaklı gurbetçilerle ile devam edeceğiz. bu gelişimiz sırasında elde ettiğimiz bilgiler hazırlanacak kitabın taslağını oluşturacak. Yurtdışına gerçekleşen Göç’ün rakamsal yanı bizim çalışmalarımızın ve araştırmalarımızın dışında. Biz onların yaşam hikayelerini konu almaktayız. Bu çalışmamızın ikinci ayağı ise Zonguldak Madenci hikayeleri. Ölışmamız, Zonguldak’taki madencilerin hikayeleri ile birleşecek.”

Arıcan ise  şöyle konuştu:

” Projenin fikir babası Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Mahmut ÖZER . Konuşmamın başında hemen belirteyim, burada yaşayan gurbetçilere selamları var. Rektörümüz Zonguldak ile ilgili her türlü çalışmayı konu alıyor, araştırılmasından yana. Zonguldak gibi çok önemli bir kentin pek çok alanda kayda değer yapılması, araştırılması  gereken  çalışmalarda eksiklikler var. Rektörümüz Özer bey, söz konusu eksiklerin giderilmesi için gayret ve çaba harçamakta. Rektörümüz  eksik bulduğu bölümleri açtı ve topluma yararlı çalışmalar başlattı. Çalışmalar kapsamlı yönde yol almakta. Buradaki araştırmalarımız sırasında bir kurumun duvarında Almanca yazılı bir ifade dikkatimi çekti, sordum: ” Kömür yoksa, fikir var”  ifadesiymiş. Çok anlamlı bir ifade.”

Zonguldaklılar Dernek Başkanı Mehmet Karakulak, üniversitenin çalışmalarına yardımcı olmaktan gurur duyacaklarını ifade ederek, ” Dernek olarak buradan yardımcı olabildiysek ne mutlu. Üniversitemize elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.” dedi.

Öğretim üyeleri, dernek başkanı  Karakulak’a Proje katkılarından doları teşekkür plaketi taktim etti. Karakulak ise Üzerinde dernek logosu bulunan birer kravat ve yaka dernek logosu hediye etti. Arıcan ve Özer, Zonguldaklılar Derneği’nin üyelik formunu imzaladılar. İki Öğretim üyesi, Türkiye’ye dönmek üzere dernekte birlikte oldukları vatandaşlarla vedalaştı.

Cevdet Albay- Gelesenkirchen

IMG_3674

Öğretim Üyeleri Cami Derneklerinde yaşlı gurbetçilerin anılarını dinleyerek seslerini kayıt altına aldıç (Fotoğraflar: Cevdet Albay)

IMG_3676

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.