11.04.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

“ZONGULDAK GÖZDEN ÇIKARTILMIŞ”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımsı İsa Mutlu:

ZONGULDAK GÖZDEN ÇIKARILMIŞ”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımsı İsa Mutlu Avrupa Zonguldaklılar Derneği’ni ziyaret etti.

IMG_5821

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımsı İsa Mutlu (solda) çeşitli sorularımızı da yanıtladı.

Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen “ Dünya Maden İşçileri “ konulu seminere katılan Mutlu, Gelsenkirchen kenti ve çevresinde yaşayan akraba ziyaretleri sırasında derneğimize yaptığı ziyarette dernek başkanı ve yöneticileri ile bir araya geldi.

Derneğin faliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgilenen Mutlu, özel bir maden ocağında çalışan ve maaşlarını alamadıkları için yeraltında günlerce protesto yapan maden işçilerinin durumu hakkında bilgiler aktardı.

Mutlu, protesto gösterilerinde bulunan madençi işçilerin sendika üyesi olmamasına rağmen gereken yardımı yaptığını söyledi. Mutlu, “ buna rağmen yerel medyamızda Genel Maden İşçileri Sendikamızı suçlayıcı yazılar çıktı. Oysa sendikamız özel bir maden ocağında çaılışan ve emeklerinin karşılığını alamayan madenci işçiler için gereken çabayı gösterdi. TTK raporlarına göre söz konusu ocağın kapatılması konusunda raporlar olmasına rağmen gereken işlemin yapılmadığı ortada duruyor.” dedi.

Türkiye’de işçi sendikalarının örgütlenme konusunda sorunlar bulunduğuna işaret eden Mutlu, “ Ülke genelinde maden, bakır ve mermer olmak üzere diğer sektörler dahil 190 bin civarında çalışan işci tespit edilmiş, bu rakamın 40 bini sendikalı . Geri kalanı ise örgütlenememiş durumda.Yasalar her ne kadar işçilerin önünde engel kalmasın diye çıkartılsada, ülkemizde sendikalaşma konusunda büyük engeller var. Bunun başlıca nedenlerinden biri ise, işvereler sendikaya üye olan işçilere baskı altına alarak terbiye etmeye çalışıyor. Dolayısıyla hal böyle olunca da işçi arkadaşlarımız işten atılma korkusu ile karşı karşıya geliyor. Biz onların sendikalaşmaları için, bir takım hakların elde edilebilmesi için örgütlenme bürolarımızı açtık.

IMG_5832

Dernek başkanı Mehmet Karakulak, Mutlu’ya ziyaretinden dolayı teşekkür ederek bir plaket verdi.

Başta Zonguldak olmak üzere Ege bölgesinde örgütlenme konusunda çalışmalarımız ağırlıklı olarak uzman ve Avukatlarımız koordinesinde sürmekte. Hedefimiz; bir iki yıl içinde 5 ile 10 bin civarında işçinin sendikalı olması.

ZONGULDAK GÖZDEN ÇIKARILMIŞ

Mutlu hükümetin Zonguldak’a yatırımlar konusunda ise çarpıcı ifadeler kullanarak; “ Zonguldak Türkiye genelinde devlete en çok vergi veren ilk on il arasında yer almasına rağmen en az yatırım alan ise Zonguldak gelmekte. Bu durum çelişkiyi ortaya koymakta. TTK zarar ediyor diyorlar ya, TTK’nın zararını da koysanız, yine verilen vergi kadar yardım alınmamakta. TTK’nın zararı bahane edilerek Zonguldak gözden çıkartılmış. Bu durumu biz ve Bülent Ecevit Üniversitesi ekonomi bölümü yetkilileri de bu sorunu siyasetçilerimize anlattı. Buna rağmen hiç bir hareket görülmedi. İktidar ve muhalefetteki siyasetçilerimiz birbirini yemekte meşgul oldukları için bir araya gelip Zonguldak için “ne yapabiliriz” kavgasını yapamadıklarından günlük kısır çekişmelere takılı kalındı.” dedi.

Cevdet Albay- Gesenkichen

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.