25.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Hangi kriterlere göre kimlik tespit yapılıyor ?

Gelsenkirchen’de mülteciler konusunda bilgiendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda görüşlerini açıklayan Avrupa Zonguldaklılar Dernek Başkanı Mehmet Karakulak, konuşmacıları terleten sorular yöneltti. ” Hangi kriterlere göre kimlik tespiti yapılıyor” ?

Suriye’deki savaştan AB ülkelerine sığınmak zorunda kalan binlerce mültecinin yurtlarını terk ederek yeni bir Hayat kurmak, yeniden hayata başlama umutları ile  geldiği Almanya’da, göç olayı siyasi çevrelerin ilgi odağı haline geldi.

cdu2

Alman Hıristiyan Partisi (CDU) ile iktidar ortağı Alman Hıristiyan Demokrat Parti (CSU) yetkilileri Terör, İltica ve sığınma konuları başlığı adı  altında gerçekleştirdikleri toplantıda, konu enine boyuna tartışmaya açıldı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti eski Ulaştırma Bakanı Oliver Wittke’nin öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, Federal Dışişleri Sözcüsü Jürgen Hart (CDU), Almanya Mülteciler Yüksek Komiseri Diane Jegers, Gelsenkirchen Belediye Meclis üyesi Zonguldaklı İş adamı İlhan Bükrücü, Avrupa Zonguldaklılar Dernek Başkanı Mehmet Karakulak’ın yanı sıra çok sayıda Alman katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Wittke, savaş nedeniyle ülkesini terk ederek  AB ülkelerine sığınmak zorunda kalan aralarında Yüksek Eğitim görmüş Akademik düzeyde insanların bulunduğunu belirtti.

Wittke konuşmasında; Almanya’da pek çok alanda kalifiye elemanının eksikliğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

” Almanya’nın son yıllarda kabul ettiği mültecilerin büyük bölümü, ileriye dönük Almanya’da ihtiyac duyulan  insan guruplarıdır. Ülke genelinde 600 bin dolayında kalifiye insana ihtiyac vardır. Bunların en başında geleni ise  İnşaat sektörü, Tıp ve makina sanayi alanlarıdır.Sözünü ettiğim açıklık henüz doldurulamamıştır. Gelen mülteci guruplar arasından pek çoğu ileriye dönük, ülkeye  faydalar sağlayacaktır. ” dedi.

cdu3

Toplantıda söz alan konuşmacılardan Alman Yüksek Mülteciler Komiseri Jegers,  mülteci konusuna değindiği konuşmasında; ” şimdiye kadar ülkemize gelen mülteciler kalifiyeli elaman olduklarından, topluma beklenenden daha çabuk uyum sağlamışlardır.  Bilindiği gibi, yaşlanan Alman Toplumu 2030’lu yıllara doğru ekonomik açıdan pek faydalı olamayacağından, gelenler hem genç, hem dinamik. Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalanlar, gelişmiş ülkelere göç etmek zorunda kalmaktadır. Şavaş  bölgedeki ülkelerde çıkan iç karışıklıkinsanları göç etmeye zorlamakta. Olup biten durumdan da anlaşıldığı gibi, müslümanlar arasında çıkan iç savaş, islami terör olarak karşımıza çıkmakta” diye konuştu.

Almanya’ya günlük gelen sığınmacı sayısının 10 binin üzeride bulunduğunu ifade eden komiser Jegers, ” Almanya’ya günlük 10 bin kişi iltica etmekte. Sadece  Dortmund kenti bir örnek. Bu kente günlük ortalama 40 ile 50 civarında aile göç etmekte. Göç nedenleri, Dünya genelinde göz önünde bulundurulduğunda  terör bağlantılarının arkasından islami terör ortaya çıkmakta olduğunu fark ediyoruz. Ülkemize gelen mülteciler ile ilgili ülke genelinde ihtiyac duyduğumuz  sorunların başında Sosyal Danışmanlara ihtiyacın olmasıdır. Ülkeye gelen ilticacılar karşısında bizi zor duruma düşüren konu ise gelenlerin kimlik tespiti . Üzerlerinden kendilerini ispat edebilecek kimlik çıkmamakta. Çoğu da kendi kimliğini  yok ediyor. Bu da bizim için kişinin kimliğini belirlenmesinde çok zorluyor”cdu4

Hangi kriterlere göre kimlik tespiti  yapılıyor ?

Sivil Toplum Örgütü sıfatıyla toplantıya katılan Avrupa Zonguldaklılar Dernek Başkanı, Karakulak konuşmacıları terletti. Mültecilerin sınıflandırılmasını ve kimlik tespiti konusunda yapılan işlemlere yönelik sorduğu sorular ile konuşmacıları terleten  Karakulak;  ” örgütlere silah yardımında bulunuyorsunuz, bunun yanı sıra da İslami terörden bahsediyorsunuz. Terörün dini ırkı yoktur” diye konuşmacılara ders verircesine çıkışlarda bulundu.

Karakulak konuşmasını eleştirisel yönde devam ederek; ” Hıristiyan terörünün tanımı hoşunuza gider mi ? Bizlerin mensubu olduğu İslam dinini terör ile bağdaştırdığınızda, bu ülkede yaşayan, Almanya’ya sadık kalmış müslüman toplumuna Almanya’da, Alman ırkçıların güçlenmesine fırsat doğurmuyor mu?” diye sordu.

Suriye’de devam eden iç savaşın yeni başlamadığına değinen Karakulak, geçen savaş döneminde en çok mültecinin Türkiye tarafından kabul edildiğini hatırlatarak, 2,5 milyon Suriyeli mültecinin olması gereken şartların üstünde yaşam ihtiyacının sağlandığını belirterek, AB ülkelerinden ses çıkmamasının da anlaşılır durum olmadığını ifade etti.

Başbakan Angela Merkel’in AB ülkelerine başlayan göç’ün gec fark edilmesinin ise “garipsenecek bir durum” olarak nitelendirdi.  AB ülkelerine akın eden mülteciler olunca Türkiye, Almanya karşısında önem kazandı. Bu durum daha önce anlaşılmak istenmedi.” diyerek sözlerini tamamladı.

Alman Dışişlari Sözcüsü Jürgen Hart ülke olarak savaş bölgelerinde aktif olamadıklarını belirterek ,” Rus ordusunun bölgeye hakim durumda olmasından kaynaklanmakta.  Suriye’de yaşanan savaşın ülkeler arasında ortaklığı bulunmakta. Biz Almanya olarak, Birleşmiş Milletler Mülteci Sözlesmesi ile olan anlaşmaya sadık kalarak iltica kabul etmek zorundayız. Ülke olarak endişelerimizden biri de savaş bölgesinde Hıristiyan ve Yahudilere karşı sistematik olarak, gençler arasında düşmanlık tohumlarının ekilmesidir.”dedi.

Almanya’nın Peşmerge’ye askeri eğitim verdiğini yineleyen Hart, ” Biz Peşmergeye silah yardımı yaptık.Bunu daha önce de açıkladık.  Bunu  yaparken toplumun, terör örgütlerinden korunması amaçlı düşündük. Peşmerge’yi toplumun hamisi olarak gördük.” demekle yetindi.

CEVDET ALBAY

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.