07.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

NRW Yerel Seçim Katılım Hakkı….

NRW Yerel Seçim Katılım Hakkı Girişimi imza kampanyası başlattı

Almanya’nın Essen kentindeki Ankaralılar Derneği’nde buluşan 35 sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde tüm göçmenlerin yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları için imza kampanyası başlattılar. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak biz de oluşuma tam destek verdik.

nrw_yerel_secim

Girişim temsilcileri önümüzdeki günlerde Eyalet Meclisi’nde grubu bulunan tüm partilerle görüşmeler yapacak.

Yerel Seçimlere Katılma Hakkı Girişimi (NRW-Initiative Kommunales Wahlrecht) sözcüleri Dr. Erol Alkanoğlu, Dilara Gürsoy, Dr. Aysun Aydemir ve Bahattin Gemici yaptıkları açıklamada, “50 yıldan fazla bir süredir Almanya’da yaşayan Türklerin ve diğer göçmenlerin bu haktan yoksun bırakılmaları büyük bir haksızlıktır. Mücadelemizi her zeminde sürdüreceğiz” dediler.

ALMANYA’DAKİ SORUNLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Farklı görüşlerdeki derneklerin bir araya gelerek oluşturdukları NRW-Yerel Seçimlere Katılma Hakkı Girişimi, Essen kentindeki Ankaralılar Derneğinde yaptığı toplantıda önümüzdeki haftalarda Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Meclisi Anayasa Komisyonu tarafından ele alınması beklenen, göçmenlerin yerel seçimlere katılması konusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması için imza kampanyası başlatma kararı aldı.

Bilindiği gibi Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin 40’dan fazla kent Belediye Meclisi, göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanabilmeleri yönünde karar almış, yapılan anketlerde Almanya genelinde halkın % 59’u, NRW Eyaletinde ise halkın % 62’si göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanmalarına olumlu baktığı ortaya çıkmıştı. Yeni bir Anayasa üzerinde çalışan NRW – Eyalet Meclisi’nin önümüzdeki haftalarda bu konuda karar vermesi bekleniyor.

Siyasi partilerden bağımsız hareket ettiklerini ve göçmen kuruluşlarının ortak çıkarlar için güç birliği yapmalarının zorunlu olduğunu vurgulayan girişim sözcülerinden öğretmen-yazar Bahattin Gemici; “Bütün siyasi partilerin dile getirdiği entegrasyon ancak göçmenlerin politik yaşama katılmasıyla mümkündür. Avrupa Parlamentosu yıllardır göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanma hakkını savunmakta ve AB’ye üye 28 ülkenin 15’inde göçmenler yerel seçimlere katılmaktadır. AB üyesi ülkelerin yurttaşları 3 ay Almanya’da oturmaları halinde seçme ve seçilme hakkına sahip iken, 50 yıldan fazla bir süredir Almanya’da yaşayan ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunan Türklerin ve diğer göçmenlerin bu haktan yoksun bırakılması asla kabul edilemez,” dedi.

Girişim adına yapılan ortak açıklamada; “Biz, kökeni ne olursa olsun F. Almanya’da yasal olarak 5 yıl yaşayan her göçmenin öncelikle yerel düzeyde seçme ve seçilme hakkına sahip olmasını istiyoruz. Önümüzdeki günlerde NRW’de bulunan tüm göçmen kuruluşlarını her kentte standlar açmaya, imza toplamaya, kamuoyu çalışması yapmaya davet ediyoruz. NRW Eyalet Meclisi’nden olumlu bir karar çıkması diğer bütün eyaletlere örnek olacağı için Almanya çapında Türk toplumunun tüm kuruluşlarını da harekete geçmeye çağırıyoruz.” denildi.

Oluşturulan Yürütme Kurulu’na şu üyeler seçildi: Dr. Erol Alkanoğlu, Bahattin Gemici, Dilara Gürsoy, Şeref Çağlar, Halil Yalçın, Mümün Uluç, Mehmet Karakulak, Ayhan Gidici, Rasim Demircan, Dr. Mustafa Tosun, Av. Nazan Topal, Utku Yalçın, Kemal Mungan, Ahmet Tuzkaya, İlknur Yorulmaz, Şükrü Budak, Dursun Arı, Dr. Aysun Aydemir

GİRİŞİMİ OLUŞTURAN KURULUŞLAR:

Krefeld EKİN Derneği
Kuzey Ren Vestfalya Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV-NRW
Kuzey Ren Vestfalya-Türk Birliği (Türkischer Bund in NRW e.V)
Ruhr Veliler Birliği- Elternverein Ruhr e.V
Ruhr Öğretmenler Derneği

Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği
Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği –Essen
Kapadokya Kültür Derneği- Mühlheim
Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği
Bielefeld ve Çevresi Türk Öğretmenler Derneği
KRV Türk Öğretmenler Derneği NRW-TÖD
Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu ATÖF
Duisburg Atatürkçü Düşünce Derneği
Viersen Atatürkçü Düşünce Derneği
Recklinghausen Atatürkçü Düşünce Derneği
Lüdenscheid- Atatürkçü Yaşam Derneği
Siegen Atatürkçü Düşünce Derneği
CHP– NRW Birliği e.V
Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği
Köln Atatürkçü Düşünce Derneği
Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği
CHP- Köln Derneği
CHP-Düsseldorf
Türk Sosyal Demokratlar Derneği TSD- Hamm
Schulbuchverlag Anadolu
Hagen-Demokratik Türk Birliği
Oberhausen Türk Birliği
NRW-Türkçe Gönüllüleri
Neuss- Türk Veliler Derneği
Türkiye Gençlik Birliği TGB- Avrupa
Avrupa Türkleri Dayanışma Konseyi
Sosyal Demokrat Halk Dernekleri- HDF (Duisburg, Düsseldorf, Köln, Bielefeld)
KRV- Türk Federasyon
Köln Türk Öğrenci Derneği, Türk Unid e.V
Duisburg-Essen Türk Öğrenci Derneği
kaynak : ha-ber.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.