04.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Son kale Devrek…” Taraftarlar.. Hazırlık kampı…

Zonguldakspor 2. Ligden 1. Lige çıktığı yıl sene 1974 idi. O zamandan bu yana tam 42 yıl geçti. Stadın tarihinin daha öncesi de var tabi. 1948 yılında yapılan stat o günkü adıyla Kömürspor’a ev sahipliği yapıyordu ve 67 yıldır Zonguldak Karaelmas Kemal Köksal stadı aynı şekilde hiçbir değişiklik olmadan yerinde duruyor. Bu berbat statta Zonguldak Kömürspor yıllar sonra 2 kez şampiyon olarak 2. Lige çıkma başarısı gösterdi. 10 Ağustos günü de ihalesi yapılmak suretiyle yenilenmek için yapım aşamasına geldi. İhaleyi kazanan firma Eylül ayında Kapalı tribünün yerine 3 bin kişilik yeni tribün yapacak. Açık tribünlerinin ne olacağı ise henüz belli değil, sadece “Seneye yapılacak” deniyor.

Geçmişe bir göz atacak olursak, Zonguldak stadının kapalı tribünü hariç, açık tribün ve kale arkasında oturma yerlerinin tamamı beton olan bu statta taraftarlar yağmur, kar ve soğuk altında yıllarca maç seyredip takımlarına destek vermişlerdir. Üstelik Türkiye liglerinin ortalamasına göre büyük takımlarla neredeyse kafa kafaya seyirci kapasitesiyle oynayıp, diğer takımları da taraftar anlamında saf dışı bırakmışladır. Bu bariz üstünlüğe rağmen gelin görün ki diğer şehirlerde modern statlar yapılırken Zonguldak’ı üvey evlat yerine koyup sürekli oyalanmış ve doğru-dürüst bir stat yapılmamıştır.
Tarihi başarılarla dolu olan Zonguldakspor takımı 1974 yılında 2. Ligde şampiyon olup 1. Lige çıktığından itibaren bu statta 14 sene boyunca 14 bin kapasiteli tribünleri doldurarak mücadele etmiş ve daha sonraki yıllarda gerileme dönemine girip amatör kümeye düştükten sonra dahi aynı şekilde taraftarından eksilme olmadan BAL liginden önce 3. Lig, ardından da 2. Lige çıkma başarısı göstermiştir.
Fakat ne acı bir tablo ki, Türk futbolunda haklı bir yeri olan Zonguldakspor takımının büyük taraftarlarına böylesine kötü bir statta maç seyrettirme layık görülmüştür. Bu bir şekilde “Ceza” dır. Çökme tehlikesi yaşayan bir tribün yıkılmasına rağmen 2 senedir neden yapılmamıştır? Zonguldakspor takımı açık tribünü dolduran muhteşem taraftarıyla bu statta 2 kez şampiyonluk yaşayarak adeta tarih yazmıştır.
Gelinen noktada bu senede maçlarını burada oynamak istemiştir ama ihaleyi kazanan firmanın “Bu şekilde çalışmam mümkün değil” demesi ve il güvenlik kurulunun da onay vermemesi ile ilk yarı maçlarının Devrek’te oynanmasına karar verilmiştir.
Bir yanında kapalı spor salonu inşaatı ve hemen önünde kapalı tribün inşaatı olurken maçların da burada oynanması elbette çok zor olacaktı, bir bakıma iyi oldu denilebilir. Yüklenici firma rahat çalışma imkânı bulacaktır ve kapalı tribünü teslim tarihinden de önce yapabileceğini söylemektedir.
SON KALE DEVREK
Yazının başlığını “Son kale Devrek” diye attım. Bilindiği gibi Zonguldakspor takımının ilden olduğu kadar ilçelerden de gelen yüzlerce taraftarı vardır. Hatırlayın, Devrek’li taraftarlar Zonguldak’ta maçlar oynanırken açık tribünün hemen önüne “SON KALE DEVREK” pankartı asarlar ve destekte bulunurlardı. Zonguldakspor takımı ilk yarı maçlarını 1500 seyirci kapasiteli tribünü olan “Son kale Devrek”te oynayacak. Devrek’liler adına büyük bir onurdur.
Bu stadın taraftarların tamamını karşılaşması mümkün değildir. Stadın çevresine portatif tribünler de konulacak ve belki seyirci sayısı 3 bin dolayında olacaktır. Ancak ben büyük Zonguldakspor taraftarlarının Devrek’e sığmayacağından eminim. Burada çok mağduriyetler yaşanacaktır. Fakat yapacak bir şey yoktur, biraz sabırlı olmak ve ilk yarıyı bu şekilde atlatmak durumundayız.
Kaynak:Imza Gazetesi

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.