03.05.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Çakıl Taşlarından Süs Bebekleri Yapıyorlar

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde “taş bebek” kursuna katılan ev hanımları, sahilden topladıkları çakıl taşlarını yöresel motifli biblolara dönüştürüp satarak, aile ekonomisine katkı sağlıyor..

 

ZONGULDAK (AA) – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde “taş bebek” kursuna katılan ev hanımları, sahilden topladıkları parlak ve pürüzsüz çakıl taşlarını yöresel motiflerle renklendirerek süs bebekleri yapıyor.316638

Unutulmaya yüz tutan el sanatlarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde açılan kursa katılan 15 ev hanımı, topladıkları taşları biblo tarzı bebeklere dönüştürüyorlar.

Büyük taşlarla bebeğin gövdesini, daha küçüklerinden ise baş, kol ve bacaklarını yapan kursiyerler, üzerlerine yöresel motifler çizerek minik kıyafet ve aksesuarlarla süslüyorlar.

Ev hanımları, “taş bebekleri” satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

– “Kaybolmaya yüz tutmuş el sanat ürününü yeniden canlandırdık”

El sanatları eğitmeni  Zeynep Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların sahilden topladıkları taşları hamur ve tutkalla birleştirdiğini, boya işleminin ardından da vernikle parlak görünüme kavuşturduklarını söyledi.

Kursiyerlerin hayal güçlerini çakıl taşlarına yansıttığını, her bebeğe isim verdiklerini belirten Şahin, “Kaybolmaya yüz tutmuş el sanat ürününü yeniden canlandırdık. Ev hanımlarımız boş zamanlarını değerlendirmesi için çok güzel uğraş edindi. Taşları adeta birer sanat eserine dönüştürüyoruz. Taş bebekleri kadınlarımız belirledikleri fiyatlardan satarak aile bütçesine de katkı sağlıyor” diye konuştu.

Şahin, satış bürosu açarak, kadınların el emeği “taş bebeklerin” daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlaylmages-cakilacaklarını dile getirdi.

Kursiyerlerden Serra Korkut da iki aylık eğitim sonucu taştan yaptıkları “biblo bebekleri” görenlerin çok şaşırdığını anlattı.

Korkut, kursiyerlerin genellikle yakın çevrelerine hazırladıkları ürünleri satarak aile ekonomisine katkı sağladıklarını, ev hanımlarının çok zevkli olan bu uğraşa yönelmesini istediklerini belirtti.

Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ da yeni açacakları “taş bebek” kursuna şu an itibarıyla 50 kişinin başvurduğunu kaydetti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.