25.06.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Almanya’da Taşkömürü Mazi Oldu!!

Bugün 21.Aralık 2018 tarihinde Almanya’nın faal olan son maden kuyusu Bottrop Prosper Haniel maden ocağından son defa kömür çıkartıldı. Madenciler , günün anısına Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier‘e çıkartılan en son , 7 kiloluk bir parça taş kömürü hediye ettiler.


“Bugün bir matem günüdür” diyen Steinmeier “Elimde tuttuğum sadece bir kömür parçası değil aynı zamanda bir tarih parçasıdır”dedi.


Törene 500 den fazla insan katıldı.Ruhrkohle AG Yönetim Kurulu başkanı Peter Schrimpf, “Bugün kara bir gün” dedi.Schrimpf ayrıca, Almanya’daki taş kömür madenciliğinin “kesin ve geri dönülemez” bir şekilde durdurulacağını söyledi. Schrimpf: “Bu son noktayı koymak gerçekten çok zor,buradaki madencilerin neler hissettiklerini çok iyi biliyorum.”


Almanya’da 200 yıl sonra taşkömürü madenciliğine son verilmesi 2007 yılında Federal Hükümet ile madenlerin bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya Saarland eyalet hükümetleri ile madencilik sendikası arasında kararlaştırılmıştı. 1957 yılında 170 maden ocağında çalışan 600 bin , 2007 yılında ise 33 bin kişi çalışıyordu. Madenci sayısı geçen yıl 3 bin 500’e düşmüştü. Almanya’daki birinci nesil Zonguldak‘lı işçilerinin en yoğun olarak çalıştıkları işyerlerinin başında taşkömürü madenleri  bulunuyordu.


Alman taşkömürü 1000 metrenin altından çıkarıldığı için maliyeti oldukça pahalıydı ve ithal kömür bu maliyetin yarısı bile değildi. Dünya fiyatıyla rekabet edebilmesi için maden işletmelerine yılda 1 milyar euro sübvansiyon ödenmekteydi. Devlet ve eyalet yönetimleri 1996 yılından bu yana fiyat ve tasfiye sübvansiyonları için işletmelere toplam 61 milyar euro ödedi.


Almanya’nın son maden kuyusunun bulunduğu Bottrop’taki töreni Eyalet başbakanı Armin Laschett ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ de katıldı.

Laschett “Alman endüstri tarihinde büyük bir bölüm sona eriyor. Kuzey Ren Vestfalya’da taş kömürüne , “Karaelmas’a ” çok şey borçluyuz: yüz binlerce iş imkanı , birçok aile için refah ve ülkemizde sanayiyi bu kadar güçlü kılan bir enerji kaynağı ” dedi ve sözlerini “Almanya’da Kömürün mazisi bir başarı hikayesidir.”

diyen Laschett ayrıca son lig maçında yaptıkları kareoğrafi ile madencileri andıkları ve onure ettikleri için Schalke 04  Futbol takımını överek sözlerini  bitirdi.


Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Taşkömürü ve çelik olmasaydı Avrupa’nın birleşmesinin mümkün olmayacağını ve Kömür ve refahın ayrılmaz ikili olduklarını belirtti.1951 yılında Almanya, Fransa, İtalya ve Benelüks devletleri arasında madencilik ve demir-çelik endüstrilerinin Avrupa’nın ortak denetimine bağlanması kararlaştırılmıştı. Avrupa Kömür-Çelik Birliği ile günümüzdeki Avrupa Birliği’nin temeli atılmış oluyordu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.