29.09.2021 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

TEBRİK EDİYORUZ

SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ SPD VE BAŞBAKAN (ŞANSÖLYE) ADAYI

SAYIN OLAF SCHOLZ’U TEBRİK EDİYORUZ !

Bu ülkede yaşayan ülkenin ekonomik ve siyasi arenasında belirleyici,sosyal yaşamında olumlu ve ciddi bir etkisi olan toplum,Avrupalı Türkler olarak ;

Öncelikle 26 Eylül Pazar günü Almanya genelinde yapılan seçimlerden birinci Parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Partisi SPD’yi ve Başbakan adayı sayın Olaf Scholz ile arkadaşlarını tebrik ediyor önümüzdeki dönemde başarılı çalışmalar diliyoruz.

Göçmen kökenli milletvekili oranı 8.9 % dan 17.8 %,Türkiye kökenli milletvekilleri sayısı 14 den 19 ‘a çıktı.
Partilerde Türkiye kökenli vekillerinin dağılımı şöyle;SPD 10,Die Grünen 5, Die Linke 3,CDU 1.

60 Yıl önce Türkiye’den talep edilen Türk işçilerin Almanya’ya göçü esnasında İşgücü olarak 1.Kuşak büyüklerimiz Sağlık kontrolünden yani kısacası harfiyen iğnenin deliğinden geçirilmişti.

İşgücü göçü resmi olarak 1961 yılında başlamıştı ardından beyingücü göçü de bu kafileye dahil olmuştur.
Almanya’da en büyük Göçmen kökenli grubunu temsil ediyoruz.

Bu göç iki ülke arasında 1961 yapılan göçmen işçi alımı anlaşmasıyla başladı.

İlk başta avrupaya gelenler Misafir işçi olarak kayıtlara geçsede çok büyük bölümü gittiği ülkede kaldılar,çocukları o ülkenin eğitim ve yaşam standardına uygun yetişerek övündüğümüz, günümüzde tanınmış kendilerini kanıtlamış önemli şahsiyetler olarak işveren,akademisyen,hypokrat ,sağlıkçı ve siyasetçiler arasına katıldılar,60 yıl aradan sonra söz sahibi belirleyici etkin bir konuma gelinmiştir.

1.Nesil büyüklerimizin avrupaya gelişlerinin 60. yılını geride bırakıyoruz.

Federal Alman devletinin açıkladığı son verilere göre ülkede kendisi ya da anne-babasından biri Türkiye kökenli olan yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor,yaklaşık 1,2 milyonunun seçime katılma hakkı olduğu tahmin ediliyor.

Almanya’da 26 Eylül 2021 de yapılan seçimlerde Türkiye kökenli seçmenlerin katılım oranı daha önceki seçimlere kıyasla daha yüksek olduğu ve hangi partiye ağırlıklı oy verdikleri biliniyor,dolayısıyla küçümsenmeyecek bir etki sözkonusudur.
Bu vesileyle iki ülke arasında ilişkiler konusunda belirleyici olacağı gibi, Almanya’da yaşayan Türklerin siyasetteki temsiliyeti ve yaşam koşulları gibi beklentiler açısından da kritik bir önem arzetmektedir.

Bizler Azınlık toplumu olarak avrupada yani Avrupalı Türkler olarak yaşam tarzımızla kültürel ve inanç değerlerimizle artık benliğimizi dolayısıyla varlığımızın kabul edildiğini görebiliyoruz.

Her ne kadar zaman zaman iki ülke arasında siyasi gerilimler neticesinde sancılı süreçler yaşasakta yaşadığımız ülkenin bir parçası olan Sivil Toplum kuruluşları olarak olanaklarımızla üstümüze düşeni yaptığımıza inanıyoruz.

Saygılarımızla
Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu adına:

Mehmet Karakulak

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.