05.07.2024 - Hoşgeldiniz. Avrupa Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği Resmi İnternet Sayfası.
porno videolar

Çaturoğlu: ” Vatandaşın işini yapmayan memuru bize bildirin”

Derneğimizin 20. yıl kutlama gecesine katılan Ak Parti, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu samimi ve gerçek açıklamalarda bulunarak, yurtdışında yaşayan gurbetçilerin sorunlarına, Ak Parti döneminde ağırlık verildiğini söyledi.

img_7421

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu Dernek medza danışmanımız Cevdet Albay’ın sorularını yanıtladı.

Geçmişte devlet yetkililerinin  Almanya’ya gelerek gurbetçi sorunlarını dikkate almadığına  değinerek; ” Geçmiş yıllarda hükümet yetkilileri bu ülkeyi ziyaret etti ve gurbetçinin sorunları umursanmadı, muhatap bile alınmadı.” dedi. Ak Parti iktidarında yapılan  dış politikadaki değişiklikler sonrası gurbetçinin yaşamış olduğu sorunlar ve isteklerinin dikkate alındığına işaret ederek, başta seçme ve seçilme yasası ile Türkiye’de yapılan seçimlere katılma imkanlarının sağlandığını söyledi.

Çaturoğlu, derneğimizin medya danışmanı Cevdet Albay’ın çeşitli sorularını cevapladı. Çaturoğlu konsolosluklarda vatandaşların işlemleri konusunda, konsolosluk görevlilerinin Türkiye pasaportlu vatandaşların işlemlerini yapmakta kulak tıkayanları internet aracılığı ile BİMER .TMMM gibi sikayet, sorun bildirme gibi sayfalardan bildirmelerini veya kendilerine ulaşmalarını söyledi.

Çaturoğlu, ” sizin aracılığınız ile açık ve net söylüyorum, Konsolosluklarda vatandaşın sorununa kulak tıkayan memur varsa bize bildirin. Görevini yapmayan, kulak tıkayanın yerine  başkasını göndeririz. Bir Büyükelçinin,Başkonsolosun, bir Çalışma Ateşesi veya Müşavir’in  burada olma görevi; vatandaşların sorununu çözmek içindir. Onlar onun için buradadırlar. Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkede Alman hükümeti nezdinde bazı zorlar ve güçlükler çekmekte. Bu konularda vatandaşlarımız biliçli ve örgütlü olması olması lazım.  Alman pasaportlu da olsa, Türkiye’ye bağlı Vatandaşlarımız Alman siyasetinde önemli noktalara gelmeli.” dedi.

Çaturoğlu, Türkiye’de  15 Haziran akşamı başarısız darbe girişimi sonrası siyasi tutumunu açık ve net sergilememesi konusunda şöyle konuştu;

” Tarihte Almanya ile kader birliği yapmışlığımız var. 1. dünya savaşında Almanya ile beraberdik, imparatorluk kaybettik. 1915 sözde Ermeni soykırımı yapılmış iddiaları var. Soykırımı Ermeniler Türklere yapmıştır. Bu bir gerçek. O dönemlerde Türkler 7 düvelde cephe savaşındaydı. Fırsatı değerlendiren Ermeni çeteleri toprak talebi ile ayaklandı. Bunların tehcir edilmesi gündeme geldi. O alınan  kararlarda Almanlar  vardı. Almanların önce kendilerini yargılamaları lazım. Soykırım Türk halkına yapılmıştır. Tarihsel gerçek budur. Ama bu gün , hiç gereği yokken Merkel hükümeti nin Bundestag ‘da, sözde Ermeni soykırım kararı alması Türk ve Alman ilişkileri konusunda sıkıntı tüneli oluşturmuştur. Dost iki ülkenin belli başlı paremeterleri  göz ardı etmemesi gerekir. Vatandaşlarımız, Almanya siyasetinde hem yerel hemde genel siyasette  etkili ve örgütlü olmaları gerekir. Almanlar kendileri söylüyor, ” örgütlü toplum iyidir” diye örgütlenmeye teşvik etmekteler. Bunun aksi çifte standart olarak anlaşılır. Aslı olmayan bir iddianın Almanya meclisinde kabul oylaması Almanya ekeonomisi, açısından karı mı var, zararı zararı mı var? onu düşünmek lazım. Türkiye ile ilişkilerin gerilmesi iyi değil. Biran evvel de Alman yetkililerin bu tutumlarından vaz geçmesini aryu ediyoruz. Olmazsa da kendileri bilir. Biz de kendimize göre siyasi ve ekonomik çıkarlarımızı düşünür ona göre yol haritası çizer, argümanlarımızı uygularız.”

15 Haziran Tarihin karanlık sayalarından biri

Albay’ın çeşitli soruları arasından 15 Temmuz darbe girişimine de kısa değinen Çaturoğlu, ” Alçakça bir darbe hareketine girişilmiş, halkın vergileri ile alınan silahlarla halk katledilmiştir. O girişimde 250 yaralımız , iki bine yakın yaralımız var. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Ulusumuzun başı sağ olsun. Dost diye bildiğimiz ülkelerin tutumu ve tavırları bizleri üzmüştür. Böyle zamanda insan teselli bekler. Fransa’da yaşanan katliamda Fransa’nın yaşamış olduğu acıyı tasvip etmediğimizi belirttik. Türkiye’de Meşru hükümete karşı darbe kalkışması yapılmış, biz dost bildiğimiz ülkelerden gösterdiğimiz ilgi ve alakayı göremedik.” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.